مدیرحفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی سیستان‌وبلوچستان گفت: دیده‌بانی از٢ میلیون و ۹۲۰ هزار هکتار از مراتع این استان از ابتدای مهر امسال تا کنون به منظور رصد و مبارزه با ملخ صحرایی توسط کارشناسان جهاد کشاورزی انجام شده است.

به گزارش روابط عمومی شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان سیستان و بلوچستان

غلامحسین تیموری روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: رصد و دیده بانی ملخ صحرایی همچنان توسط کارشناسان حفظ نباتات در سیستان و بلوچستان تداوم دارد و تاکنون این آفت مهاجر در استان مشاهده نشده است.
وی ادامه داد: با توجه به هشدارهای سازمان فائو و سازمان حفظ نباتات کشور مبنی بر احتمال قریب‌الوقوع هجوم مجدد ملخ صحرایی مهاجر به کشور و به مناطق جنوبی سیستان و بلوچستان، سازمان جهادکشاورزی در یک برنامه جامع تمامی امکانات و تجهیزات مبارزه شیمیایی با این آفت را که در دوره قبل نیز مورد بهره‌برداری قرار گرفته بود را سرویس و آماده بکار کرده است.

مدیرحفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی سیستان‌ و بلوچستان افزود: در دوره قبل هجوم ملخ صحرایی به این استان در سطح چهار میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار دیده بانی و افزون‌بر ١٨١ هزار هکتار از اراضی سطح استان علیه این آفت خطرناک سمپاشی شد.

به گزارش ایرنا ملخ‌های صحرایی در مسیر حرکت شان تمام گیاهان زراعی، باغی و حتی علف‌های هرز را می‌خورند، این نوع ملخ قدرت پرواز بسیار زیادی دارد بطوری که در یک شبانه روز می‌تواند تا ۱۵۰ کیلومتر پرواز کند.
ملخ صحرایی از کشوری به کشور دیگر و از استانی به استان دیگر می‌تواند مهاجرت کند.
این نوع از ملخ‌ها در مسیر عبور خود با تغذیه از سبزینه‌های مختلف جنگل‌ها، باغ‌های میوه، علوفه، غلات، صیفی و مراتع را از بین می‌برند و با توجه به قدرت تخریبی بالایی که دارند باعث قحطی در منطقه مورد هجوم نیز می‌شوند.

نظرات
شما نیز نظر خود را در رابطه با این خبر بنویسید