مانیتورینگ

مانیتورینگ توصیه های فنی زراعی و باغی هواشناسی کشاورزی استان از طریق سامانه۱۵۵۹ باشگاه کشاورزان گلستا

به گزارش روابط عمومی شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان  گلستان 

حمید هزار جرییی مدیر شرکت  خدمات  حمایتی کشاورزی  استان  گلستان ، در جلسه دیسکاشن هواشناسی که در روز چهارشنبه مورخ19/6/99 برگزار  آقای سراج  الدین معظمی  کارشناس فنی این شرکت  حضور داشت  اطلا عات توصیه های فنی زراعی و باغی و پیش بینی  جوی سه روز  آینده  مانیتورینگ ، از طریق  سامانه۱۵۵۹ باشگاه کشاورزان این  شرکت  به کشاورزان عزیز گلستانی به شرح ذیل  اطلاع  رسانی  گردید:

زراعت:

1-کشاورزان محترم نباتات علوفه ای (ذرت سیلویی و سورگوم) که نسبت به کشت بهاره اقدام نمودن می توانند با صاف شدن هوا نسبت به برداشت محصولات خود اقدام نمایند.

2-بذور خود مصرفی که کشاورزان در انبار نگهداری می کنند و بذر تولید کنندگان دپو شده در انبارها با توجه به گرم شدن هوا احتمال ،آفت زدگی دارد حتما ضد عفونی با قرص یا گاز بعمل آید.

3– کشاورزان محترم مناطق شمالی جهت ذخیره رطوبت ناشی از بارندگی های شهریور ماه نسبت به لایه شکنی مزارع خود می توانند اقدام نمایند .

4-کشاورزان محترم شالیکار توجه داشته باشند از ساعت 7 تا 11 صبح به دلیل وجود رطوبت بالا نسبت به برداشت محصول خود خودداری نمایند و بهترین زمان مناسب برای برداشت محصول از ساعت 12 تا 5 بعداظهر و با رطوبت 16 درصد توصیه می شود.

پنبه و دانه های روغنی :

کشاورزان  گرامی:

5-با توجه به نیاز غوزه ها به آب کشاورزان عزیز آبیاری مزارع پنبه را ادامه دهند

6-در صورت نیاز به مشاوره تخصصی، با کارشناسان پهنه و محقق معین پنبه در منطقه خود تماس حاصل فرمایند.

7-با توجه به قرار داشتن مزارع سویا در مرحله غلاف دهی نسبت به انجام آبیاری منظم دوره ای در مزارع خود اقدام نمایید.

8- با شروع برداشت آفتابگردان روغنی از برداشت دانه با رطوبت بالا خودداری نمایید.

باغبانی:

9-باغداران محترم نسبت به آبیاری منظم باغات خصوصا در باغات جدید الحداث اقدام نمایند.

10- در باغات  سیب ،باغداران می توانند نسبت  به محلولپاشی با کود کامل ماکرو که دارای روی و بور بالاتری هستند اقدام نمایند.

حفظ نباتات:

11- به شالیکاران محترم توصیه می شود:

 در مزارعکشت تابستانهشالی که در آستانه ظهور خوشه قرار دارند با نظر کارشناس پهنه منطقه خود نسبت به سمپاشی مزارع شالی جهت کنترل بیماری بلاست کرم ساقه خوار شالی و با نظر  کارشناس مربوط اقدام نمایید.

12- به باغداران گرامی توصیه می شود نسبت به مبارزه با  شپشک ها و مگس میوه در باغات مرکبات و دانه دارها ، مگس زیتون در باغات زیتون،کرم گلوگاه و کنه و...در باغات انار  با حشره کش ها ی مناسب و با اخذ مشورت از کارشناسان پهنه اقدام نمایند.

13- به کشاورزان گرامی توصیه می شود نسبت به مبارزه شیمیایی با آفات مکنده و کرم غلاف خوار در مزارعسویا و کنجد با حشره کش های مناسب طبق نظر کارشناسان مربوطه اقدام نمایند.

نظرات
شما نیز نظر خود را در رابطه با این خبر بنویسید